Posiadany potencjał, zaplecze i kadra ACR System pozwala na wykonywanie różnorakich wyrobów gotowych z laminatów poliestrowych. Nieprzerwanie rozwijamy metody i procesy we własnych warsztatach produkcyjnych, od klienta do klienta, od projektu do projektu – dla najbardziej efektywnej drogi,od pomysłu do projektu i szczegółowego planowania, do gotowego produktu.

Laminowanie ręczne, natryskowe czy infuzją próżniową – ACR SYSTEM jest absolutnym ekspertem w technologiach wytwarzania komponentów i elementów z materiałów kompozytowych.

Pracujemy nad przygotowaniem i wdrożeniem produkcji w technologii wtrysku RTM i prasowania na mokro.

ACR SYSTEM wraz ze swoimi klientami decyduje indywidualnie, w zależności od zastosowania, jaka kombinacja procesów kształtowania i wytwarzania jest najbardziej odpowiednia i najbardziej efektywna dla każdego pojedynczego elementu.

Wybrana metoda produkcji zależy od kilku czynników:

  • Geometrii elementu
  • Wymagań wytrzymałościowych i grubości ścianki
  • Wagi
  • Tolerancji
  • Wielkości serii

Kompozyty są materiałem składającym się z co najmniej dwóch różnych materiałów z jeden spaja i jest pewnego rodzaju lepiszczem i sam w sobie jest kruchy a drugi jest zbrojeniem. Dopiero w połączeniu w odpowiedniej proporcji materiały te tworzą kompozyt o odpowiedniej sztywności i trwałości.

Na skalę przemysłową stosuje się trzy rodzaje kompozytów, a elementem je różniącym jest zastosowane zbrojenie:

Są to :
Kompozyty z włóknem szklanym – (GFRP – z ang. Glass FiberReinforced Plastics);
Kompozyty z włóknem węglowym (CFRP – z ang. Carbon FiberReinforced Plastics);
Kompozyty z włóknem amidowym (AFRP – z ang. AramidFiberReinforced Plastics).

Przy produkcji kompozytów stosuję się różne metody w zależności od przeznaczenia, rozmiarów i wielkości serii.

Metoda laminowania ręcznego

W kontekście produkcji kompozytów laminowanie ręczne jest najstarszą i najprostszą opcją przetwarzania przy produkcji komponentów.
Praca jest wykonywana w formie dla późniejszej geometrii elementu. Włókna są umieszczane w formie, w postaci półfabrykatu włóknistego (tkanina, tkanina, mata itp.). Warstwy są następnie zagęszczane i odpowietrzane ręcznie za pomocą prostego wałka.
Proces ręcznego laminowania zapewnia wysoki poziom elastyczności, ponieważ można pracować z wieloma różnymi rodzajami włókien i materiałami, a także z formami wieloczęściowymi i wielkoformatowymi. Dla wzmocnienia można dodatkowo zastosować rdzenie z pianki lub z balsa. Dzięki stopniowej produkcji elementów można bezpośrednio przeciwdziałać niepożądanym zmianom lub problemom.

Metoda laminowania natryskowego

Jest to tak naprawdę nadal forma laminowania ręcznego, w której materiał jest nakładany przy użyciu pistoletu z tzw. chopperem. Jednocześnie nakładamy żywicę z utwardzaczem i pocięty rowing szklany jako zbrojenie. Tak jak dla ręcznego laminowania warstwa jest zagęszczana i odpowietrzana za pomocą wałków. Dla tej techniki wymagane jest doświadczenie w celu nałożenia odpowiedniej ilości na dany element w celu uzyskania zakładanej gramatury elementu. Sprawdza się zarówno przy dużych gabarytach, jak i skomplikowanej formie elementu.

Metoda infuzji próżniowej.

Większe elementy o podwyższonych wymaganiach dotyczących stabilności są idealnie wytwarzane w procesie infuzji próżniowej, o większej zawartości włókien.

Powtarzalność elementów w tym procesie jest większa niż w przypadku laminowania ręcznego, a wahania jakości są mniejsze. Ze względu na większą zawartość włókien, elementy wytwarzane próżniowo mają zoptymalizowane właściwości mechaniczne.

Typowymi elementami wytwarzanymi przy użyciu infuzji próżniowej są dziś kadłuby łodzi, łopaty turbin wiatrowych lub komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego i rekreacyjnego. Ze względu na swoją złożoność zastosowanie metody wymaga dogłębnej wiedzy i umiejętności.

Metoda RTM

Technologia wtrysku RTM oparta na „Resin Transfer Moulding” (wtrysk żywicy) jest odpowiednia dla produkcji średnio i wielkoseryjnej, gdzie wymagany jest materiał o wysokiej wytrzymałości.
Rozmiar elementu powinien być ograniczony, w przeciwnym razie obsługa formy będzie zbyt skomplikowana.
Ze względu na możliwe tolerancje, powtarzalną jakość i dobre wykończenie po obu stronach, elementu, można znaleźć w wielu obszarach zastosowań. Należą do nich na przykład sektor motoryzacyjny i pojazdów użytkowych, inżynieria mechaniczna, przemysł budowlany, technika sanitarna, ale także przemysł lotniczy oraz przemysł sportowy i rekreacyjny. Udział produktów wytwarzanych w Europie w procesie RTM stale wzrasta w ostatnich latach.

Prasowanie na mokro

Prasowanie na mokro jest wysoce zautomatyzowane i nadaje się tylko do produkcji wielkoseryjnej ze względu na wysokie koszty inwestycyjne.
Ta metoda ma również różne opcje pod względem rozmiaru i użytych materiałów.
W prasowaniu na mokro stosuje się formy dwuczęściowe. Są one otwierane i zamykane za pomocą systemów pras. Najpierw forma jest pokrywana suchymi półproduktami włóknistymi, a następnie płynna żywica jest wprowadzana do formy centralnie lub według określonego wzoru. Zamykając formę za pomocą prasy, żywica jest rozprowadzana we wnęce formy i włókna ulegają nasyceniu. Element utwardza się w formie.